• Arama

İlginç Bir Sergiye Davetlisiniz: Kantarın Topuzu

Uludağ’ın eteklerinde saklı kalan Bursa Anadolu Arabaları müzesine şu sıralar komşuluk yapmaya devam eden bir sergi var. Sergi ‘Kantarın Topuzu’ olarak adlandırılmış.  Şayet Bursa merkeze kadar geldiyseniz ve farklı mekanlar görmeyi tercih edenlerdenseniz bu sergi tam da size göre.

Serginin ismi günümüzde halen kullanılan bir deyimden geliyor: ‘Kantarın topuzunu kaçırmak.’ Ölçüyü kaçırmak, ölçüsüz davranmak, aşırıya kaçmak gibi anlamlar taşıyan bu deyim, aslında sizce de genel anlamda dengeyi kurabilmemizi sağlamıyor mu ?  

Geçmişe şöyle bir baktığımızda Mısır’da Adalet Tanrıçası olarak bilinen Maat, yine aynı şekilde Eski Yunan Mitolojisinde yer alan Adalet Tanrıçası Themis’in terazi ile birlikte tasvir edildiklerini, daha o dönemde dahi bu terazilerin adaletin birer sembolü haline gelmiş olduğunu görebiliyoruz.

O halde şu kanıya varabiliriz ki; ölçü birimleri yalnızca ekonomik anlamda bir şey ifade etmez, nitekim etmiyor da. Ölçü aslında bizlere adaleti, hoşgörüyü, eşitliği ve bunun gibi nice olumlu kavramları hatırlatıyor. Böylelikle bu kavramlar yalnızca ekonomiye değil; bilim, sanat, hukuk ve felsefi anlamda daha nice sektöre ilham kaynağı olan bir döngü oluşturmaya devam ediyor.

İşte bu mantıkta olan Mimar Naim Arnas da bu olguyu çok önceden keşfetmiş olmalı ki,  otuz beş yıllık çabasıyla böylesine eşsiz ve zengin bir koleksiyonun sahibi olmuştur. Zaman içinde bu serginin açılmasındaki en büyük emek onundur; yani bir nevî kilit taşıdır diyebiliriz.

Geçmişi milattan önce 5 binleri  bulan bu ölçü aletlerinin, ağırlık birimlerinin bu sergideki sayısı da yadsınamayacak kadar çok. Yaklaşık 3500 parçadan oluşan bu koleksiyonda, oyuncak terazilerinden,yumurta terazilerine ve tahıl kantarlarına; ağırlık birimlerinden, posta terazilerine ve daha nicelerine rastlamak mümkün.

Sergilendiği mekan da sergi konusu kadar önemli. Kara Timurtaş Paşa’nın oğlu Umurbey tarafından yaptırılan yanında bir de camisi bulunan hamam,  zaman içinde restore edilerek sergilerin düzenlendiği kültürel merkez halini almıştır. Mekanda bilhassa ‘künk’ adı verilen sıcaklığı sağlayan su borularının halen korunduğunu görebilir tarih içinde tarihe tanıklık edebilirsiniz.

Kısaca, gezerken kesinlikle aceleye getirilmemesi gereken, güzelliği detaylarında saklı bir sergi burası. Değerlere önem veren, farklılık isteyen biriyseniz gezerken aceleye getirmemeniz gereken bu yere tam tersine gitmekte acele etmenizi tavsiye ediyoruz.   

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.