Ayasofya Müzesi Artık Ayasofya-i Kebir Camii

RehberName | 2020-07-10

10 Temmuz 2020'de Danıştay'ın 1934 yılındaki Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesi ve ardından Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Ayasofya cami olarak ibadete açıldı.

Ülkemizin ve İstanbul’un kuşkusuz en önemli, tanınmış, tarihi ve turistik değerlerinden birisi 2019 yılında 3,7 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Ayasofya’dır.

360 yılında inşa edildikten sonra 2 defa yakılıp yıkılan ve en 537 yılında Bizans İmparatoru Justinianus tarafından son haliyle inşa edilen Ayasofya, 1453 yılına kadar kilise olarak kullanıldı.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra camiye çevrildi ve 24 Kasım 1934 yılında Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye dönüştürülmesine karar verildi.

Ayasofya ile ilgili son değişim ise bugün gerçekleşti. Son yıllarda sıkça tartışılan “Ayasofya cami olsun!” meselesi 10 Temmuz 2020 tarihinde açıklığa kavuştu. 

Danıştay’ın almış olduğu kararla 24 Kasım 1934 yılında Ayasofya’yı müzeye dönüştüren karar iptal edildi. Bu karardan sadece birkaç dakika sonra ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararname ile Ayasofya cami olarak ibadete açıldı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan, Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildi. Girişi ise ücretsiz yapıldı.

916 yıl kilise, 481 yıl cami ve 86 yıl müze olarak kullanılan Ayasofya, 10 Temmuz 2020 tarihi itibariyle alınan kararların Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla resmen tekrar cami olarak ibadete açıldı.

Ayasofya’da 24 Temmuz 2020 Cuma günü ilk namaz kılınacak.

Dünya’nın 8. harikası olarak adlandırılan Ayasofya içerisinde bulunan mozaikler nasıl korunacak, namaz sırasında kapatılacaklar mı, eğer kapatılacaklar ise nasıl yapılacak soruları ise hala cevaplarını bekliyor.

 

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.