Selanik’in En Lezzetli Pastanesi: Terkenlis Pastanesi

Kezban Özcan | 2020-02-05

Selanik'e gelinir, şehir güzelce gezilir, alışveriş yapılır ve bir yer var ki uğramadan dönülmez. İşte Selanik'in en tatlı mekanı Terkenlis Pastanesi.


Evet ben her gittiğimde uğruyorum, bir kere tadınca bağımlılık yaratan lezzetler sunuyor size Terkenlis. Şehri gezip de yorgun düşünce kendinizi şımartacak bir sebep arıyorsunuz. O adres ise Terkenlis Pastanesi oluyor.


Terkenlis Pastaneleri aslında bir zincir şeklinde yani sadece Selanik'de değil Selanik çevresinde ve başkent Atina'da olmak üzere yaklaşık 15 şubesi olan bir pastane zinciri.

Stavros Terkenlis tarafından 1948 yılında ilk olarak Selanik'de kurulmuş olan Terkenlis Pastanesi yıllar içerisinde gittikçe büyüdü, sunduğu eşsiz tatlar ve kaliteli hizmeti Terkenlis'i marka olma yolunda hızla yükseltti.


Bugün en eski pastane ise Tsimiski Caddesi ile Aristoteles Meydanı'nın birleştiği köşedeki yerdir. Yani Selanik'in merkezi konumunda ve bulmak çok kolay. Zaten etrafa yayılan enfes kokular pusulanız olacak ve sizi kendine çekecek merak etmeyin.


Diğer şubesi ise, Ayasofya Kilisesi'ne doğru yürüyün, kilisenin hemen karşı tarafındaki köşede yer alıyor. Burada oturup yeme şansınız da var. Aristoteles Meydanı civarında olan en eski dükkanın tek dezavantajı oturacak çok az yer olması. Ama siz zaten lezzetlerin büyüsüne kapıldığınız için bunu sorun yapmıyorsunuz ki... Elinize alıp ayakta yemeye değecek kadar cezbedici ve özel tatlar...

1948'den bu yana kalitesinden ve hizmetinden hiç ödün vermemiş Terkenlis geleneksel Yunan lezzetlerini, bunun yanında Türk tatlılarını da servis ediyor.


İlk dikkatinizi çekecek olan Paskalya Çörekleri olacaktır, onların deyimiyle Tsoureki. Büyüklüğü ve görüntüsü ile acaba tadı nasıldır diye düşünemeden edemiyorsunuz. Ama şiddetle tavsiye ederim, mutlaka tadına bakın Paskalya çöreklerinin özellikle de çikolatalı olanına... Beyaz çikolata kaplı kestane dolgulu olan da size göz kırpıyorsa eh o da yerini alsın midenizde...


Hristiyan aleminin en önemli ve eski bayramı olan Paskalya zamanı yapılan bu lezzetli çörek yada bazılarının deyimiyle ekmek, Paskalya öncesi de sonrası da Terkenlis Pastanesi'nin vazgeçilmezi.