2020 Avrupa Kültür Başkentleri: Rijeka ve Galway

Kezban Özcan | 2020-03-09

2020 yılı Avrupa Kültür Başkentleri Hırvatistan'dan Rijeka, İrlanda'dan ise Galway seçildi. Bu iki kültür başkentini sırayla keşfe çıkıyoruz. İşte Rijeka ve Galway...

Rijeka/Hırvatistan


Balkan ülkeleri arasında en çok turist çeken ülke şüphesiz Hırvatistan. Adriyatik Denizi kıyısındaki onlarca adası ve eşsiz ortaçağ şehirleri ile ziyaretçi akınına uğrarken, ülkenin en büyük liman şehri Rijeka bu yılın Avrupa Kültür Başkenti ünvanını alan şehri oldu.

Hırvatistan'ın 2013 yılında AB üyesi olduğunu hatırlayacak olursak, ilk kez bir şehri Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş oldu. Rijeka, ülkenin bu ünvanı alan ilk şehri olarak 2020'ye damga vurmaya hazırlanıyor.


1 Şubat 2020 günü resmi anlamda kutlamaların başladığı gün oldu Rijeka'da. Açılışta verilen en anlamlı mesaj ise "Unto Peace, Unto Peace" oldu, yani " Barışa Doğru, Barışa Doğru" sloganıyla Avrupa Kültür Başkentliği Rijeka'da gururla ve coşkuyla kutlanmaya başlandı.


Rijeka; adı çok duyulmasa da, Hırvatistan'ın en büyük liman şehridir. "Nehir" anlamına gelen Rijeka, konumu itibariyle Adriyatik Denizi'nin daha kuzey kısmında, Kvarner Körfezi'nde yer alır. Dubrovnik ve Split gibi tarihi şehirlerine kıyasla daha sanayileşmiş bir şehir burası. İtalya'ya yakınlığı olan liman şehri Rijeka ülkede ticaretin en yoğun olduğu yerleşimlerinden biridir.


Şehirde ekonomiyi sırtlayan tersanecilik, turizm ve deniz taşımacılığı olmuştur. Bunun dışında tarihi yapıları ve modern görüntüsü ile Rijeka yaz kış turist ağırlamayı başarıyor. 2020 Avrupa Kültür Başkentliği Rijeka'ya daha çok turist çekecek şüphesiz.


Rijeka'nın tarihi yapıları arasında en dikkat çekici olan ortaçağ kalesi Trsat. Şehre hakim tepe üzerindeki 13. yüzyıl yapısı Trsat Kalesi, farklı medeniyetlerden izler göreceğiniz kale. Yaz boyunca ise konserlere ev sahipliği yapıyor. Trsat Kalesi civarındaki Franciscian Manastırı da görmeye değer yerlerden.


Şehrin içerisine girdiğinizde ise ana caddesi Korzo'ya mutlaka gidin. Şehrin nabzının attığı yer burası, her daim kalabalık ve hareketli Korzo caddesi.  Gradski Toranj yani City Tower ( Şehir Kulesi), Korzo caddesinde yürürken karşınıza çıkacak meşhur kule.


Şehri yürüyerek keşfetmek mümkün dolayısıyla kaybolma ihtimalini düşünmeden sokaklarında yürüyün Rijeka'nın. Modern ve Çağdaş Sanatlar Müzesi, Doğal Tarih Müzesi, Denizcilik ve Hirvatistan Kıyıları Tarihi Müzesi, Torpido Müzesi de görebilecekleriniz arasında yer alabilir.


Deniz kıyısı ülke Hırvatistan'ın deniz ürünleri de meşhur elbet. Limana yakın konumda bulunan Balık pazarına uğramak da iyi bir seçenek olabilir. Gelmişken Akdeniz, İtalyan, Avrupa, Hırvat ve Türk mutfağından seçenekler bulacağınız Rijeka'da deniz mahsullerinden tatmadan dönmeyin.