Haftasonu Sakinlik Arayanlar İçin Cittaslow Şehri Pazaryeri

Bir salyangozu düşünün ormanın içinde yaptığı tek şey doğanın dengesini korumak sakin, huzurlu, kendinden emin bir şekilde yol alarak arkasında da iz bırakır sanki beni takip edin dercesine. İtalyada başlayan "Cittaslow" yani "Sakin şehir"  akımının simgesidir salyangoz. Doğaya aşıksanız biraz da yorulduysanız bugün de şu otobüse binmesem, şu telefon bir an olsun çalmasa diyorsanız salyangozun izlerini takip etme zamanı gelmiş demektir. Pazaryeri işte salyangozun çizdiği bu rotanın içinde yer alıyor.

Yabancı turistlere kültürümüzü  tanıtırken ilk olarak Türkler misafirperverdir diyerek anlatıma başlamayı seviyorum. Bugün Anadolu’da hangi kapıyı çalsanız açılan kapılar sizi gülen yüzlerle karşılar Tanrı misafiridir denir softalar kurulur, tatlı bir telaşe alır tüm ev halkını. Hatta ilerleyen dakikalarda divanların altından özenle saklanmış şimdilerde moda olan kameralı telefonlarımızın olmadığı zamanlarda hazırlanan fotoğraf albümleri çıkartılıp bir bir gösterilir tüm anılar. Hiç yorulmazlar sizi ağırlamaktan hatta o kadar mutlu olurlar ki modern dünyada bir alışveriş merkezine gidip kendimizi mutlu etmek için aldığımız herhangi bir şeyin verdiği hazdan çok daha mutludur onlar...

Dolaplarda misafir gelirse diye hazırlanmış özel yemekleri vardır kendisinin bile yemediği. Yatıya bile kalsanız hiç yüksünmezler evlerde misafirlere ayrılmış misafir odaları vardır. Zaten gardıroplarda saklı tutulan beyaz sabun kokulu çarşaflar çıkartılıp yataklar hazırlanır. Haydi, hiç durmayın salyangozun izlerini takip edin Pazaryeri'ne doğru yol alın İstanbul-Eskişehir anayolunun üzerinden sadece 15dk içeri girdiğinizde size tüm telaşenizi unutturacak sizinkinden çok farklı hayatları ziyaret edin.

Pazaryeri zaten "İpek Yolu" yada "Bağdat Yolu" olarak bildiğimiz Bursa'ya giden yol üzerinde yer alır hatta ünlü Avusturyalı seyyah Hans Dernscwam 1553-1555 yıllarında Pazaryerini ziyaret ettiğinde şu notları düşer:

"Pazargik’te bir mescit var. Burada yalnız Türk’ler oturuyor. Rum yok. Sağ tarafta yol kenarında büyük bir kervansaray gördük. Kervansarayın içinde orta kısmında 12 tane meşe direk var. Bu direkler taşlar üzerine oturtulmuş. Bütün binayı taşıyorlar. 20 baca saydım. Kervansaray herkese açık. İçinde 150-200 at barınabilir... Pazargik (Pazarcık) sakin iki tarafı dağlarla çevrili güzel bir yer. Burada üzüm yetişmiyor. Bir Rum bize ilerideki Rum köyünden bir tulum şarap getirdi. 19 Mart sabahı Pazargik’ten Boz Gywck (Bozüyük)’e doğru yola çıktık.”

Malesef ki bu kervansaray günümüze kalmamış olsa da köy meydanındaki beyaz boyalı koyu kahverengi iskeleti olan ahşap hatıllı evler sizi karşılar. Dedik ya telaşe yok köyün bir ucundan bir ucuna yürüyebilirsiniz otobüs içinde ezilmenize ya da trafikte hayatınızdan harcadığınız bu yok olan zamanı Pazaryeri'nde bir komşunun kapısını çalıp dost sohbetiyle yerine koyabilirsiniz.

Bir zamanlar Bithynia bölgesinin sınırları içerisinde yer alan Pazaryeri M.Ö 3000 -2000 yıllarında "Armeno Kastron" yani "Ermeni Kalesi" olarak bilinmesine rağmen hiç bir zaman Ermeniler bu bölgede yaşamamıştır. Luvi halkının konuştuğu dilde Ay tanrısı ülkesidir. Bizanslılar bu bölgedeki dağlara haberleşme ve gözetleme kulesi yaptıkları için bu ismi almıştır.

Osmanlı döneminde ise Osmangazi'nin fethinden sonra III.oğlu Yahşi Pazarlu Bey'e burayı verir. Pazarlu Bey'in kendi ismiyle anılan bu köy zamanla "Pazarlucuk" daha sonra "Pazarcık" ismini alır. Fakat 1953 yılında Maraş'ta aynı isimle anılan Pazarcık ilçesindeki isim benzerliği bazı problemlere yol açabilir gerekçesiyle "Pazaryeri" olarak değiştirilir.

Buğdayın en bereketli olduğu topraklardayız yani bozanın ana vatanındayız. Özellikle Güney Marmara bölgesinde marketlerden aldığınız bozanın memleketi Pazaryeri'dir. Kışın en sağlıklı ve lezzetli halidir. Aynı zamanda karla kaplı evlerin içinde gümbür gümbür yanan sobanın ritminde duvara yansıyan ateşe dalıp boza içerken hayaller kurmak sizi hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar mutlu edecektir emin olun.

Ertesi sabah uyanıp  biranın ham maddesi olan şerbetçi otu bahçelerinin içinden geçerek Etrafta yer alan baraj göllerinin bulunduğu tabiat parklarını ziyaret ettikten sonra, yeşilin ve sakinliğin verdiği huzura doyulmaz ama yetinerek sakin bir molanın ardından  kaldığınız yerden hayatınıza devam edebilirsiniz.

Haydi yola düşün salyangozun çizdiği yolu takip edin, sessizliğin sesini dinleyin bir tatlı huzur almaya Pazaryeri'ne gidin. Haftasonu keyfiniz için farklı bir adres, Cittaslow (Sakin Şehir) Pazaryeri sizi bekliyor.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.