Sığacık'a Yerleşmek İçin 8 Sebep

Bazen sessizce gitmek istersin arkana bakmadan. Ama içten içe de arkanda bıraktığın, arkandan gelsin istersin. Bavula hızlıca bir iki şey atarsın, yola düşersin kendine sığınacak bir liman ararsın. Kimse hiç bir şey sormasın; Sen kimsin? Nereden geldin? Sormasın istersin. Düşersin yola ama neresi olmalı diye de sorarsın kendi kendine.

Ege olmalı, sığınacak bir limanı olmalı, ki senin gibi olmalı. Dalgalar kıyıya vurduğunda köpük köpük olduğunda denizin üstü, senin de kırgınlıkların kıyıya vurmalı sonra senin de hayallerin köpük köpük olmalı. Kafanı kaldırıp ufka baktığında deniz gibi masmavi olmalı bu kez gri hiç olmamalı...

Sığacık olmalı sorgusuz sualsiz insan sığınıvermeli. Küçücük bu liman kentinde insanın dünyayı izleyebildiği küçücük bir penceresi olmalı. Tanımadığın insanlarla sanki yıllarca arkadaşmışsın gibi kahve sohbetlerin olmalı.

Sığacık da hayat zaten öyle. Hiç kimsenin birbirini tanımadığı bu küçücük liman kentinde herkes bir yerlerden gelmiş belki kaçıp gelmiş belki de bırakıp gelmiş. Küçücük kasabaya koca koca hayatlar sığmış aslında!....

Dilerseniz bir gün, dilerseniz 1 hafta, dilerseniz 1 ay, dilerseniz 1 ömür Sığacık'a yerleşmek için 8 sebep:

1. Seferihisar; Cittaslow'un Başkenti

Yani Türkiye'deki ilk Cittaslow seçilen kenttir, 2009 yılında Türkiye’deki bu akımın başlamasına vesile olmuştur. Burada yapmanız gereken tek şey 1 saatliğine de olsa insanların telaşesiz halini seyretmek.

Zaten kısa bir süre sonra siz de kendinizin telaşesiz olarak hareket ettiğinizi fark edince şaşıracaksınız. Zaten Seferihisar sizin çok da vaktinizi almayacak Ulu Cami, Hıdırlık Cami ve Anı Evi’ni ziyaret ettikten sonra Sığacık'a doğru yola düşebilirsiniz.

2. Teos Antik Kenti

Antik kent denildiğinde bende hissettirdiği yok olan bir medeniyetin var olan aşkları... Agorada evi için alışveriş yapan kadınların silüetleri, satıcıların yankılanan sesleri. 12 iyon kentinden biri olan Teos aynı zamanda İyon kentlerinin merkezi kabul edilir. Efes gibi bir liman kenti olup yanı başında olmasına rağmen adını sıkça duymadığınız Teos'u diğer antik kentlerinden ayıran en farklı özelliği ise, sanatçıların burada toplanmış olması yani ilk Sanatçı Birliğinin Kurulduğu kenttir Teos.

Buradaki ağaçlar da sanki hepsi birer sanat eseri adeta güzellik yarışması yapan ağaçları izlemek için bile gidilebilir Teos'a.1800 yıllık anıt zeytin ağacı adeta bilgeliğin kente yansıması.

3. Sığacık; Huzurun Adresi

16.yy da sığınak olarak kullanıldığından dolayı Sığacık adını almıştır. Ve yine sığınacak bir liman, her dönemde aynı şekilde gönüllerde yer almış yani Sığacık. Küçük bir limana sahip olmasına rağmen 500 civarı yat kapasitesiyle zengin bir limana sahip olan kasabayı en güzel Teos'tan gelirken kasabaya hakim bir noktada durup, Cittaslow olan Seferihisar'a en büyük özelliği katan Sığacık'ı buradan izleyip aynı zamanda gezi rotasını da oluştururken, maviyle yeşilin dansını seyredin.

4. Yürüyerek Kasabayı Keşfetmek

Kasabanın içinde küçük bir gezinti yapıp Kuvay-ı Milliye anıtını ve Atatürk büstünü ziyaret ettikten sonra yat limanın yanından geçerek artık kalenin içinde keyifli bir yolcu…

5. Sığacık Kalesi

Kanuni Sultan Süleyman'ın Rodos Seferi için yaptırtmış olduğu kale Dış kale ve İç kale olarak ayrılır, dış kale koğuş olarak kullanılmıştır. İç kale ise askerlerin eğitim ve gündelik hayatını sürdürdükleri yerleşim alanı olarak kullanılmıştır. Aslında Teos'un bir parçasıydı bir zamanlar Sığacık  o yüzden Kale duvarlarında Teos antik kentine ait yazıtlar devşirme malzemeler gördüğünüzde şaşırmayın. Çünkü devamlılık esastır.

Şimdi ise korunaklı bu duvarların ardında yüzyıllar sonra da olsa hayatlarına devam eden başkaları var... Birbirinden güzel genelde 2 katlı ve kerpiçten yapılmış olan evler bugün ya pansiyon ya da cafe olarak kullanılıyor.

Alaçatı kadar gösterişli olmasa da bence Sığacık'ta kalenin içindeki mütevazi evleri fotoğraflayıp, çoğunluğu İstanbul'u terk edip gelmiş işletme sahipleriyle ayak üstü sohbetler ve farklı hayatlara kısa yolculuklar yaparken bir anda masmavi denizi görünce her şeyi unutmak çok daha keyifli.

6. Deniz Kenarında Sükunete Yelken Açın

Şimdi bir yorgunluk kahvesinin tam zamanı. Hemen Kale'nin yanı başında deniz kenarındaki cafelerden birine oturup telaşesiz, sakin, huzurlu bir hayata şahitlik edince zaten vazgeçmeyeceksiniz Sığacık'tan. Belki de siz de karmaşa içinde kaybolduğunuz şehri terk edip gelenlerden olacaksınız...

7. Yavaş Hayatı Yakalama Zamanı

Sığacık'a günübirlik gelmeyin mutlaka en az bir gece de olsa konaklayın… Buradaki yavaş hayata tanıklık edin. Akkum plajının tadını çıkartın, yakınında bulunan pahalı ve gürültülü tatil köylerine rağmen siz, ekonomik aynı zamanda huzur dolu bir tatilin tadını çıkartın.

8. Küçük Bir Mavi Yolculuk

Bir gününüzü de mutlaka yat turuna ayırıp Sığacık'ın etrafındaki muhteşem koylarda mavi tur yapın. Tabiki de balıkçı kasabasında muhteşem restoranlardan birinde günü taçlandırmayı unutmayın.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.